Ekonomi

BOE Başkanı Bailey’den faiz oranı mesajı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kırk yılın en agresif faiz artırımlarının enflasyon zayıfladığı sürece sona erebileceğini söyledi.

“Faiz oranları açısından bir nevi dinlenmemiz gereken bir noktaya yaklaşıyoruz. Ancak faiz artışını durdurmak için daha güçlü bir fikir verecek kanıtları henüz görmedik, bu yüzden ihtiyacımız olduğu konusunda çok netim. Bailey, Perşembe günü Bloomberg TV ile yaptığı bir röportajda, kanıta dayalı olması gerektiğini söyledi.

Birleşik Krallık merkez bankasının art arda 12. faiz artırımını takip ediyor ve enflasyonun merkez bankasının öngördüğü kadar keskin bir şekilde düşmeye başlaması durumunda yetkililerin 22 Haziran’daki bir sonraki toplantılarına ara verebileceklerini öne sürüyor.

BoE’nin orta vermeye yakın olup olmadığı sorulduğunda, “Umarım diyeceğim çünkü bu üst üste 12. faiz artışı. Faiz oranları açısından başlayabileceğimiz bir noktaya yaklaşıyoruz” dedi. Ama yine de, bize gelen kanıtlara göre hareket edeceğimiz konusunda çok net olacağım.” .

kaynarca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu